PS-foreningen

Foreningen af professionelle støttepersoner

Tlf. 51230028

Mail: kontakt@psforeningen.dk

 

Log in

Det siger loven

Serviceloven § 54.1 med vejledning

Kommunalbestyrelsen skal tilbyde forældremyndighedens indehaver en støtteperson i forbindelse med barnets eller den unges anbringelse udenfor hjemmet, jf. § 52, stk. 3, nr.7.



Hvad kan du bruge en støtteperson til?

Læs mere her


          

Sådan får du en støtteperson

På vores liste kan du finde en støtteperson, der matcher dine behov. Du tager kontakt til støttepersonen og sammen finder i ud af om der er et match.

Støttepersonen kontakter din kommune og får en aftale på plads. Det er kommunen, der bestemmer, hvor meget tid der sættes af til opgaven.

Tilbuddet er gratis for dig.

Find støtteperson



Støttepersonen tildeles i forbindelse med anbringelsen.

Det vil sige fra det tidspunkt, hvor en anbringelse af barnet indgår som et konkret element i de foreslåede foranstaltninger. Støttepersonen kan eventuelt fortsætte i en kortere periode efter hjemgivelsen.

Det betyder, at du har en fagperson, der kan hjælpe dig med det, der måtte være af opgaver i forbindelse med anbringelsen.

En støtteperson kan hjælpe dig med at håndtere de følelser, der er i forbindelse med anbringelsen og rådgive om lovgivningen på området. 

Har du spørgsmål er du velkomne til at kontakte os på mailen eller på telefonen. Klik her for at kontakte os

Bestyrelsen skiftes til at have telefonvagten, så du kan altid få kontakt med en af os. 


Hvis du får afslag på en § 54.1 støtteperson eller når du ikke kan få den støtteperson du ønsker.

Læs mere her

PS-foreningen v/ Jette Damlund (bestyrelsesformand)

CVR. 34780447 -Tlf. 51 23 00 28

Mail: kontakt@psforeningen.dk

Powered by Wild Apricot Membership Software